Profile Justice Qaiser Rashid Khan

Mr. Justice Qaiser Rashid Khan

Born to a respectable family of Village Thana, Malakand Agency on 31.03.1961.

Education

  • Received his secondary education from Cadet College, Kohat in 1976.
  • F.Sc. from Islamia College, Peshawar in 1978.
  • Graduated from Islamia College, Peshawar in 1981. Obtained Law Degree from Khyber Law College, Peshawar in 1984.
  • M.A (Political Science) from University of Peshawar in 1987 and
  • M.A (Journalism) from University of Peshawar in 1991.

Professional Career

  • Enrolled as an Advocate of the lower courts in 1984.
  • Enrolled as an Advocate of the High Court in 1991.
  • Enrolled as an Advocate of the Supreme Court in 2008.

Activities at Bar

  • Elected as a member of the Provincial Bar Council for two consecutive terms in November, 1998 and April, 2004.
  • On the imposition of emergency on 03.11.2007, was the first person to be detained from amongst the lawyers under 3 M.P.O at central prison, D.I.Khan.
  • Was elected as a member of the Pakistan Bar Council on 22.12.2010 securing the highest number of votes among all the elected members in the country.

Judicial Career

  • Elevated to the bench as an Additional Judge on 02.8.2011.
  • Have been working as Judge, Labour Appellate Tribunal since January, 2012 for the areas falling within the limits of D.I.Khan and Bannu Benches.
  • Appointed as Member Subordinate Judiciary Services Tribunal on 21st June, 2012.
  • Chairman Enrollment Committee, Provincial Bar Council for D.I.Khan Division.
  • Inspection Judge for Districts Buner, Dir Upper and Shangla in February, 2013.
  • Appointed as permanent Judge of Peshawar High Court on 12th June, 2013.
  • Appointed as Election Tribunal for hearing appeals of the constituencies of National Assembly as well as Provincial Assembly of KPK on 17th July, 2013.
  • Appointed as Inspection Judge of Districts Kohat and Hangu on l0th March, 2014.
  • Appointed as lncharge Judge High Court Administration to liaison the issues of Construction Work on 9th April, 2014.
  • Appointed as Chairman of KPK Subordinate Judiciary Services Tribunal on 10th April, 2014.
  • Appointed as Inspection Judge of Districts Swabi & Nowshera on 10th September, 2014.
  • Appointed as Inspection Judge of Districts Charsadda & Mardan on 13th January, 2017.
  • Appointed as Member of the Committee for Enhancing Environmental Justice in Pakistan on 18th January, 2017.

Appointments

  • Worked as an Additional Advocate General, Khyber Pakhtunkhwa from 17.3.2008 till resignation on 25.3.2010.
  • Remained the legal advisor of University of Engineering & Technology, Peshawar, National Bank of Pakistan, United Bank Limited, Askari Commercial Bank, Allied Bank Limited and the Bank of Khyber.

Quick Links